1U magas, rackszekrénybeli használatra tervezett 4-zónás lejátszó. Gyakorlatilag a HEOS Drive végerősítő nélküli változatának tekinthető. Mind a 4 beépített lejátszója egyenként rendelkezik analóg bementettel, USB-porttal, optikai és coax digitális és analóg RCA hangkimenetekkel, valamint 12V trigger kapcsolójel-kimenettel. Így 4 darab analóg vagy digitális sztereó végerősítő, végfok szüksége még a SuperLink és a hangszóróink közé. 2 pár optikai és coax digitális bemenettel is fel van szerelve, melyek bármely zóna által elérhetőek. Két ethernet-portja switchként működik.
Kifejezetten multiroom zenerendszer kialakításához tervezték a SuperLink-et, hiszen 4 zónát, azaz 4 helyiséget tud kiszolgálni egyszerre, mivel gyakorlatilag 4 darab HEOS Link HS2 készülék került egy közös, rackszekrénybe illő házba. A készülék csak lejátszó, azaz hangszórókat csak erősítőn keresztül tud megszólaltatni, így egy 8-csatornás végfok, vagy mondjuk 4 darab beépíthető/elrejthető sztereó erősítőre még szükségünk lesz mellé. Az erősítőket pl. 12 Voltos trigger kimenetén keresztül tudja be- és kikapcsolni a SuperLink. Ezen erősítők használhatják a lejátszó analóg vagy digitális (koax és optikai) kimeneteit is. Bemenetei között is találunk analóg, optikai és koax digitális csatlakozókat, így számos külső hangforrás is bevihető, és HEOS-rendszerünk bármely, vagy egyszerre akár az összes lejátszóján megszólaltatható. Digitális bemenetein akár Dolby Digital és Dolby Digital Plus hangformátumokat is dekódol, és pl. a tévéadás a lakás valamennyi szobájában hallgatható, ha fontos műsor között éppen nem tudunk egy helyben ülni a TV előtt. De mind a 4 zónája saját USB-porttal is fel van szerelve, így akár 4 háttértár (pendrive, SSD, HDD) is csatlakoztatható a SuperLinkhez.
A lejátszó ethernet-csatlakozóval köthető a hálózatunkhoz, wifit nem tartalmaz, így biztosak lehetünk benne, hogy akár nagy felbontású, veszteség mentes zenékből is bátran lejátszható 4 különféle fájl a hálózatról, nem lesz gond az átviteli sebességgel, nem fog akadozni. Két RJ45-ös csatlakozóval rendelkezik, azaz egy 1-portos ethernet switch-et is tartalmaz.
A sokoldalú használhatóság érdekében minden zóna használható sztereó és duál mono módban is. Ez praktikus lehet olyan helyiségeknél, ahol nem lehet sztereó hatást elérni, mert mondjuk csak egy, vagy éppen sok hangszórót tudunk/kell elhelyeznünk. Bármely zóna analóg kimenetének bal csatornája használható mélynyomóval is. Ekkor az adott zónához egy mélynyomó csatlakoztatható, és egy másik zóna sztereó hangszóróival együtt 2.1-es hangrendszert használhatunk. Ekkor beállíthatjuk a mélysugárzó és a másik két hangszóró esetén is a határokat, amelyek fölött és alatt lévő frekvenciák már nem kerülhetnek az adott hangszóróra.
A vonalkimenet szintje lehet fix vagy szabályozható is, attól függően, hogy a SuperLink-kel vagy a végerősítőnkkel szeretnénk a zenelejátszás során a hangerőt vezérelni.
A SuperLink visszajelző LED-jeinek fényereje állítható (akár teljesen ki is kapcsolhatóak), ha olyan helyen üzemeltetnénk, ahol szem előtt lenne sötétben.
A készüléket nem csak mint Apple AirPlay(2), DLNA és HEOS lejátszót vezérelhetjük különböző eszközökről és appokkal, de az Amazon Alexa és Google Assistant hangasszisztensek is használhatóak az irányításához, ahogy manapság ez már elvárható egy high-tech hálózati eszköztől.
A SuperLink főbb műszaki adatai:
A Denon HEOS 1/3/5/7 zenelejátszók beépített hangszórókkal rendelkeznek, és a SONOS-okhoz hasonlóan multiroom rendszer alakítható ki a segítségükkel, így minden szobában más-más, vagy éppen (szinkronban) ugyanaz a zene, webrádió szólhat. Mivel a Denon az egyik legnagyobb név a hangtechnikában, joggal érezhette úgy, hogy nem maradhat le a hálózati zenelejátszók piacán sem, amelyen ráadásul évek óta jelen is van a lejátszóként is kiváló erősítőivel, a CEOL sorozattal és a DNP-sorozat modelljeivel. Nem tudott azonban látványos sikereket felmutatni a saját erősítőt és hangszórót is tartalmazó készülékekkel, pedig pár éve már megpróbálkozott a Cocoon Stream modellekkel, melyekből azonban nem lehet valódi multiroom-rendszert kialakítani (valójában csak Airplay/DLNA lejátszóként használhatóak).
Míg a SONOS lejátszói egyben saját, zárt rendszerű wifi-access pointként is működnek (egy új készülék képes csatlakozni a másik szobában lévő másik SONOS-hoz, nem csak közvetlenül a saját wifi- vagy ethernet-hálózatunkhoz), egy HEOS modell vagy etherneten vagy wifin (802.11a/b/g/n – illetve újabb típusoknál ac is –, 2,4 és 5 GHz-es is) csatlakozhat közvetlenül routerünkhöz/access-pointunkhoz. Nekünk kell tehát megoldani, hogy a lejátszó működési helyén legyen kábeles kapcsolat vagy megfelelő legyen a wifi-lefedettség. Ebben ugyan a Denon segítségünkre lehet a HEOS Extend-del, de természetesen bármilyen más wifi-hatótávot/lefedettséget növelő készüléket is használhatunk, ha az ethernet kábel elvezetése a lejátszóig nem megoldható vagy nem praktikus.
Ellentétben a SONOS megoldásával, bármely HEOS lejátszóra csatlakoztathatunk USB-s háttértárat, vagy vonalbemenetére tetszés szerinti műsorforrást (pl. CD-lejátszó), és az USB-n elérhető zenék, illetve az analóg forrás is lejátszhatóvá válik azonnal bármely helyiség HEOS készülékén. A SONOS-nál csak a PLAY:5 fogad analóg jelet, USB-ről pedig egyik modell sem játszik le. Természetesen egy hálózati lejátszónál a hallgatni kívánt zenék alapvetően nem egy USB-s háttértáron találhatóak, így a HEOS is képes elérni hálózatunk valamennyi számítógépét, NAS-át, de akár iOS vagy Android mobilját is, és az ott található fájlokat bármely szobában le tudja játszani. Sajnos csak a HEOS 7-hez csatlakoztathatunk fejhallgatót.
A lejátszható zeneformátumok tekintetében is a HEOS áll jobban (a Serias 2 modellek óta). A HEOS-ok kezelik az MP3, tömörített WMA (Windows Media vásárlásokból származó is), AAC (MPEG4, azaz veszteséggel tömörített), ALAC (Apple Lossless), FLAC és WAV fájlokat, 32/44,1/48 kHz-es mintavételezés mellett – a Series 2 (HS2) modellek már 24-bit/192 kHz-ben is akár, és a DSD 2,8 és 5,6 formátumok (dff, dsf) is szólnak rajtuk. A SONOS lejátszói 2019 nyarán még mindig csak 16-bites zenefájlokkal boldogulnak!
A HEOS-okon a Napster, a Spotify, a TuneIn, Tidal, Amazon Music, SoundCloud és a Deezer online zeneszolgáltatás érhető el 2019 tavaszán. (Az aktuális listát lásd EZEN oldal alján!)
Maximum 32 darab HEOS kapcsolható össze, ha szinkronban szeretnénk őket használni, ennyi készüléket támogat a távvezérlő app is. Utóbbiból többet is használhatunk a hálózatunkon, ehhez azonban érdemes egy HEOS online fiókot létrehozni. Így minden újabb mobilon hozzáférhetünk a mér meglévő lejátszási listákhoz és elmentett beállításokhoz, de a család tagjai akár saját Spotify előfizetésüket is használhatják. A Denon H-ra végződő házimozi-erősítői már mind HEOS-lejátszókén is használhatóak!
Termék angol weboldala: link...
Termék magyar weboldala: link...
Angol nyelvű online kézikönyv: link...
Angol nyelvű adatlap: link...
Kapcsolódó/ajánlott termékek a webshopban:
» HEOS Drive HS2 – 8-csatornás erősítő, zenelejátszó
» HEOS Link HS2 – Wifi/ethernet/USB zenelejátszó
» iEAST MultiStream (M400) – ethernet/USB/AUX zenelejátszó